TZ: Romské děti spolu s Českou filharmonií koncertovaly v romských osadách na východním Slovensku

V rámci letní školy Romano drom, kterou již druhým rokem pořádá Ida Kelarová spolu se sdružením Miret, se uskutečnily hned tři koncerty pěveckého sboru Čhavorenge a členů České filharmonie.

První z koncertů proběhl ve čtvrtek 30. července v jedné z nejchudších a nejzuboženějších osad na východním Slovensku, při obci Hermanovce. Vše trvalo zhruba dvě hodiny, účinkující se pozdravili s osadníky, poté s velkým úspěchem a ohlasem vystoupili. Jejich koncert byl něčím výjimečným, protože v této osadě před nimi ještě nikdo nevystupoval, rozhodně ne na profesionální úrovni a s členy České filharmonie.

V pátek 31. července se již od dopoledních hodin konaly přípravy na večerní koncert v osadě Raslavice. Během dopoledne probíhaly výtvarné workshopy, kterých se zúčastnilo mnoho místních dětí. Členové České filharmonie spolu s uměleckým týmem Idy Kelarové vedli hudební workshopy pro místní děti a mládež. Velký úspěch slavil také taneční workshop pod vedením Libušky Bachraté a Oto Bundy.

Pozvánkou na koncert pro místní osadníky byl téměř hodinový průvod bubeníků ze souboru Campana Batucada v čele s Igorem Holkou napříč osadou. Večer se pak konal krásný a pro mnohé nezapomenutelný koncert. Členové České filharmonie zahráli i několik klasických děl, jako napříkald Brahmsův Uherský tanec č. 5 nebo Dvořákův Slovanský tanec č. 8. Po celou dobu koncertu však doprovázeli Idu Kelarovou a pěvecký sbor Čhavorenge. Zazněly zde jak tradiční romské písně, tak krásné nové písně Desideria Duždy, který na koncertech také vystoupil. Na klavír sbor doprovázel významný klavírní virtuos Ondrej Krajňák. Skladby pro filharmonii zaranžoval Martin Hybler.

V sobotu 1. srpna se Romano drom přesunul do osady Lenartov, kde byl netrpělivě očekáván místními obyvateli. Na úvod zahráli filharmonici uprostřed osady Brahmsův Uherský tanec č. 5 a Dvořákův Slovanský tanec č. 8. Pak během dne probíhaly hudební workshopy s místními dětmi, opět za účasti členů České filharmonie a uměleckého týmu Idy Kelarové. Výtvarné workshopy také slavily značný úspěch, v jedné chvíli si s dobrovolníky z týmu Idy Kelarové malovala téměř stovka dětí. Osadníci byli zváni na koncert průvodem bubeníků ze souboru Campana Batucada v čele s Igorem Holkou. Večer pak proběhl koncert, který byl odměněn bouřlivým potleskem.

Celý tým Idy Kelarové, soubor Čhavorenge i členové České filharmonie byli vřele přijati ve všech třech zmiňovaných osadách. Pro místní osadníky byly koncerty nezapomenutelným a neopakovatelným zážitkem. A nejen pro ně. Koncertů v Raslavicích a Lenartově se účastnili také Neromové, kteří tak měli možnost spojit umělecký zážitek s pobytem v osadě. Pro mnohé to znamenalo i rozptýlení jejich obav, že by se jim při návštěvě osady mohlo něco stát. Idě Kelarové a jejímu týmu se tak opět podařilo vytvořit prostor, ve kterém se měli možnost vzájemně poznat Romové a Neromové, otevřít se jeden druhému, a vytvářet tak a sdílet něco krásného a hodnotného, co dost možná nelze ani slovy pojmenovat, ale všichni si tento zážitek odnesou ve svých srdcích.

Letní škola Romano drom, nad kterou převzal v letošním roce osobní záštitu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska, se v letošním roce konala od 23. července do 5. srpna. Další informace naleznete na webových stránkách projektu Romano drom (http://www.romanodrom.cz) a facebookovém profilu projektu Romano drom a spolku Miret.

Na webových stránkách projektu Romano drom naleznete fotografie, které můžete ozdrojované použít při informování o projektu (Foto: z.s. Miret). Tisková zpráva ke stažení zde