Martin Fogo Halász

Martin Fogo Halász - capoeira

Aikido a Capoeira

Martin Fogo Halász se narodil v roce 1985 na Slovensku v Bratislavě. Krátce na to strávil pár roků ve venezuelském Caracasu, kde následoval rodiče na pracovní cestě. Toto období mu dalo první impulz jihoamerického temperamentu a cizí kultury.

Později se vrátil kvůli povinné školní docházce a absolvoval ZŠ Jelačičova a Gymnázium Hubenného. Po pokusu studovat ekonomii a později tělovýchovu nebyl stále ztotožněný se svým akademickým směrem a tak přerušil obě studia. V tomto období byl přijatý na pozici palubního průvodce do soukromé letecké společnosti. Na křídlech této společnosti procestoval značnou část světa a to převážně země třetího světa. Během této profese zjistil, že se chce věnovat studiu cizích kultur a vztahů mezi nimi. Zapsal se na nově vzniknutý program Sociální antropologie na FSEV UK, kde úspěšně dokončil studium 1. a 2. stupně, aktuálně studuje 3. stupeň. Závěrečné práce věnoval svým dvěma vášním: bakalářskou práci věnovat tématu: „Mezikulturní konflikt a mocenské vztahy na palubě letadla.“ Magisterskou práci pak tématu: „Transmise a osvojování si specifických prvků odlišné kultury prostřednictvím bojového umění.“

Během cestování po světě byl vždy unesen diverzitou kultur a to pro něj bylo zdrojem inspirace. V roce 2008 založil živnost, která se věnovala importu a exportu nápadů, produktů a služeb. Po mnoha dalších projektech se rozhodl založit další firmu a občanské sdružení. Obě měly být přípravou na rozběh konceptu Academia Universum.

V roce 1996 začal praktikovat karate jako první kontakt s bojovými uměními. Následně v roce 1988 se po ukázkách aikido rozhodl, že zkusí tento druh umění, u kterého zůstal dodnes. Následuje své učitele Patrika, Drahoše a Ríšu v linii mistra Nobuyoshi Tamura a jeho následovníka Nebi Vural. Aktuálně je držitelem mistrovského 3. stupně dan a působí v domácím klubu v Bratislavě. V roce 2001 jej učarovalo neznámé bojové umění v americkém filmu „Only the strong“, kde byla v hlavní úloze brazilská capoeira. Začal hledat způsob, jak ji praktikovat, dokud nenarazil na sdružení lidí s podobným záměrem. Této skupině se podařilo začlenit se pod vedením brazilského profesora Paçoca do skupiny ABADÁ Capoeira, ve které působí dodnes jako žák Mestre Camisa. Každoročně se zúčastňuje všech významných událostí aikido a capoeira ve světě a značně se spolupodílí na organizaci všech domácích akcí. V capoeiře se může pochlubit s účastí na mnoha lokálních mistrostvích, ale i mistrostvích EU a světa s různými medailovými výsledky.

Dlouhé roky při aktivitách v domácích klubech a při studiu přemýšlel o tom, jak dělat věci efektivně a jak je možné s trochou dobré myšlenky změnit společnost k lepšímu prostřednictvím toho, co má ráda. Vznikl nápad akademie jako místa, kde se každý cítí jako doma, a kde může svobodně rozvíjet své tělo a mysl. Tento koncept byl léta vylepšovaný, své realizace se dočkal v roce 2013.