TZ: Ida Kelarová, pěvecký sbor Čhavorenge a členové České filharmonie koncertovali v rámci projektu Romano drom v jedné z nejchudších východoslovenských osad

Na východě Slovenska existuje přes 670 romských osad. Na tato úřady zapomenutá místa často nedosáhne oficiální pomoc, vlastně ani žádná jiná. Ida Kelarová jezdí po romských osadách už 20 let. Zná místní lidi, jejich životy a příběhy. Díky důvěře, kterou k ní osadníci chovají, se tak mohl uskutečnit koncert v jedné z nejchudších východoslovenských osad, na kraji obce Hermanovce.

Přijedete-li do osady Hermanovce, připadáte si jako v jiné době. Chatrče uplácané z hlíny, kousek od potoka, ve kterém místní ženy perou, a který je prakticky jediným zdrojem vody v osadě. Všudypřítomné spoře oděné děti, které mají prakticky jen to, co v tu chvíli mají oblečené. Stává se tak, že bosé a polonahé děti pobíhají po osadě nejen v teplejších měsících, ale i v těch chladných a mrazivých zimních. Mnohdy nemají osadníci ani několik dní co jíst. A coby kamenem dohodil, jsou domy, ve kterých žijí lidé zcela běžným životem. Osada, jako by byla neviditelná. Nikdo o těchto lidech nechce slyšet, úředníci za nimi nejezdí, peníze z evropských dotací a projektů na pomoc východoslovenským Romům k nim nedosáhnou. Jejich situace je beznadějná a bezvýchodná.

A právě do této osady přivezla Ida Kelarová pěvecký sbor Čhavorenge a členy České filharmonie. Osadníci poprvé v životě slyšeli živý koncert. Něco takového pro ně ještě nikdo předtím neudělal, a zřejmě ani neudělá. Na místě, kde se zastavil čas, kam můžete přijet po letech, a vidíte jen to, že se zase nic nezměnilo, se něco takového prostě nestává. Čhavorenge zazpívali za doprovodu filharmoniků z celého srdce. Vzdali tak hold osadníkům a do jejich strnulých životů vlili trochu naděje a zážitků, ze kterých budou moci několik měsíců, možná i let, čerpat, na které budou moct vzpomínat.

V pátek a v sobotu Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové vystoupilo s filharmoniky v osadách, které nejsou v tak žalostném stavu a jejichž obyvatelé jsou na tom o poznání lépe. V pátek 31. července koncertovali v Raslavicích, v sobotu 1. srpna pak v Lenartově. V obou případech před koncertem probíhaly hudební workshopy, které vedli akademičtí filharmonici spolu s uměleckým týmem Idy Kelarové.

Letní škola Romano drom, nad kterou převzal v letošním roce osobní záštitu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska, se v letošním roce konala od 23. července do 5. srpna. Další informace naleznete na webových stránkách projektu Romano drom (http://www.romanodrom.cz) a facebookovém profilu projektu Romano drom a spolku Miret.

Na webových stránkách projektu Romano drom naleznete fotografie, které můžete ozdrojované použít při informování o projektu (Foto: z.s. Miret). Tisková zpráva ke stažení zde