Jan Dužda

IMG_4122_thumb

Jan Dužda junior pochází z hudební rodiny. Jeho otec Jan Dužda, zpěvák, kytarista a člen romské skupiny Kale, je bratrem Desideria (Deža) Duždy. Jan vyrůstal celé dětství v uměleckém hudebním prostředí, kde čerpal inspiraci pro svůj další růst.

Založil skupinu Le čhavendar, v níž kromě zpěvu vvystupuje také jako autor písní. Jan měl možnost za podpory o.s. MIRET pod vedením Idy Kelarové a Desideria Duždy natočit se svou skupinou Le čhavendar CD, které bylo a je inspirací a motivací všem mladým Romům. Jan se specializuje na zpěv a vokál již od útlého mládí. Nejen od svého strýce Desideria (Deža) Duždy, ale také od otce Jana Duždy a skupiny Kale se naučil pracovat s romskou harmonií vícehlasů.

Na workshopech Idy Kelarové se stal oblíbeným asistentem a podporou v pěveckých sborových workshopech.

V roce 2008 byl přizván k vokálovým zpěvům na Jazz koncertě sester Idy Kelarové a Ivy Bittové v pražské Lucerně, který je také zaznamenán na DVD.  V roce 2010 byl opět přizván ke spolupráci a stane se tak speciálním hostem na albu ROMSKÁ BALADA, který Ida Kelarova připravuje ve spolupráci s Desideriem Duždou, Tomášem Kačou a Škampovým kvartetem.

Jan je studentem Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, kde studuje obor romistika.

S o.s. MIRET spolupracuje již od roku 2002.