TZ: Druhý ročník letní školy Romano drom uzavřely úspěšné koncerty s filharmoniky ve východoslovenských osadách

Na přelomu července a srpna (23. července – 5. srpna) prožilo 42 romských dětí z České a Slovenské republiky velmi intenzivní dva týdny nabité zážitky. V rekreačním areálu Mnichovský Potok nedaleko Bardějova se účastnili letní školy Romano drom, projektu, který v této podobě již podruhé organizovala Ida Kelarová a spolek Miret.

Účastníci letošního Romano dromu přijeli z Rokycan, Brna, Prahy a ústeckých Trmic. Většina dětí, které na sobě měly možnost v rámci projektu pracovat a rozvíjet své obzory a svůj talent, byla ovšem přímo z východoslovenských osad – Lomnica, Rakúsy, Lenartov, Raslavice, Poštárka, Hľboké pri Liptovském Mikuláši, Šaca u Košic, Poltár.

Během prvních dní probíhaly především hudební a taneční workshopy. Děti se také účastnily výtvarných workshopů, hodin angličtiny s Jodie Winchester nebo lekcí capoeiry s Martinem Fogo Halászem. Taneční workshopy probíhaly pod vedením Oto Bundy, spolupracovníkem Idy Kelarové ze spolku Miret, a choreografky Libušky Bachraté.

V úterý 28. července pak do rekreačního areálu přijelo několik členů České filharmonie a fenomenální klavírista Ondrej Krajňák, kteří pěvecký sbor Čhavorenge (v překladu Dětem) doprovodili na třech koncertech ve východoslovenských romských osadách Hermanovce, Raslavice a Lenartov.

Koncert v jedné z nejubožejších osad, v Hermanovcích, proběhl ve čtvrtek 30. července. Čhavorenge spolu s Idou Kelarovou, Desideriem Duždou, Ondrejem Krajňákem a Českou filharmonií zahráli a zazpívali několik tradičních romských písní, ale také krásné nové písně, jejichž autorem je Desiderius Dužda. Pro filharmoniky vše zaranžoval Martin Hybler.

Koncertům v Raslavicích (31. července) a Lenartově (1. srpna) předcházely taneční workshopy s Oto Bundou a Libuškou Bachratou, hudební workshopy s uměleckým týmem Idy Kelarové a členy České filharmonie, pak také další aktivity, jako například výtvarné dílny, které slavily mezi místními dětmi velký úspěch. Pozvánkou na koncert byl v obou případech téměř hodinový průvod bubeníků souboru Campana Batucada v čele s Igorem Holkou.

Samotné koncerty probíhaly po setmění, za světel ohňů a mnoha set svíček, které byly rozmístěny po jevišti. Filharmonici zahráli několik tradičních kousků, jakými byl Brahmsův Uherský tanec č. 5 a Dvořákův Slovanský tanec č. 8. Neopakovatelnou atmosféru koncertů si užívali nejen místní Romové, ale také Neromové. Zažili tak atmosféru osad a často překonali ostych a obavy. Odměnou jim pak byl krásný umělecký zážitek a dobrý pocit z toho, že na rozdíl od jejich obav, se jim při návštěvě osady nic nestalo. Oba koncerty zakončil bouřlivý potlesk publika. A pro místní osadníky byly koncerty nezapomenutelným a neopakovatelným zážitkem.

Díky projektu Romano drom se vytváří prostor, ve kterém spolu mohou tvořit a sdílet krásné zážitky Romové a Neromové, a to bez bariér předsudků. Ida Kelarová a její sdružení Miret dávají příležitost několika desítkám dětí, aby se vymanily z prostředí, ze kterého není snadná cesta ven, ukazují jim nové obzory a možnosti, o kterých by mnohdy neměly ani tušení. Taková cesta není lehká a vyžaduje spoustu práce, píle a úsilí, jak jinak by také bylo možné vystupovat na jednom pódiu s profesionálními hudebníky, členy jednoho z nejuznávanějších orchestrů na světě, České filharmonie. I když tato cesta není lehká, valná většina dětí si s sebou odnáší silné dojmy a přesvědčení, že to vše stojí za to. A bude na sobě i nadále tvrdě pracovat. Celý letošní Romano drom mapoval také dokumentarista České televize Tomáš Kudrna, na jehož dokument se můžete těšit.

Sbor Čhavorenge, který je tvořen vybranými dětmi, které se účastnily letní školy Romano drom. Bude koncertovat ještě několikrát během celého roku. V nejbližší době na festivalu Romale – Gipsy Celebration (14. – 17. srpna 2015), v Hamrech u Poličky, kde jej doprovodí opět členové České filharmonie.

Letní škola Romano drom, nad kterou převzal v letošním roce osobní záštitu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska, se v letošním roce konala od 23. července do 5. srpna. Další informace naleznete na webových stránkách projektu Romano drom (http://www.romanodrom.cz) a facebookovém profilu projektu Romano drom a spolku Miret.

Na webových stránkách projektu Romano drom naleznete fotografie, které můžete ozdrojované použít při informování o projektu (Foto: z.s. Miret). Tisková zpráva ke stažení zde