Michal Mižigár

mizu_thumb

Vystudoval Obchodní akademii v Písku a nyní studuje romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.V roce 2007 byl oceněn 1. místem Literární ceny Mileny Hübschmannové za prózu v romském jazyce. Od 15 let je externím přispěvovatelem Romano Hangos (romské noviny vycházejí v Brně) a Píseckých postřehů (písecký týdeník).

V roce 2009 v Prácheňském muzeu organizoval výstavu „Roma Piskotar“ (Romové na Písecku) ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, jmenovitě s Mgr.Davidem Urbanem a významnou romistkou PhDr. Evou Davidovou.

V roce 2007 byl vybrán jako talent v oboru literární a spisovatelské činnosti uměleckou vedoucí o. s. Miret Idou Kelarovou k účasti na umělecké dílně, která se konala na hradě Svojanov. Michal nejen vystupoval, ale i úzce spolupracoval na vzniku dokumentárního filmu „KAĽI ČERCHEŇ“ (2007, režie: Janek Růžička), který zachycuje tuto uměleckou dílnu. Díky úzké spolupráci s o. s. Miret absolvoval Michal stáž v USA (Jižní Dakota, Washington, D. C., Colorado).

Již od útlého mládí pomáhá Romům, podporuje romské talenty a mládež na dílnách Idy Kelarové a spolupracuje i na mezinárodních projektech, jejichž cílem je vytvářet materiály v romském jazyce a připravovat romské žáky na střední školy.