cíle projektu Romano drom

Cílem letní umělecké školy Romano drom je vytvořit prostor, kde mohou romské děti a mládež ze sociálně slabých rodin nejen rozvíjet svůj talent pod vedením profesionálních muzikantů, ale také prostor, kde si mohou doplnit všeobecné, kulturní a jazykové vzdělání. Uvědomujeme si, že sociální vyloučení, ve kterém žije většina Romů v Evropě, determinuje romské děti k začarovanému okruhu chudoby a jejich důsledků a omezuje je tak v dosáhnutí plnohodnotného života.

Cílem letní umělecké školy Romano drom je dodat romským dětem a mládeži hrdost na svůj romský původ a umožnit jim setkání s úspěšnými Romy – tj. seznámit je s pozitivními vzory, kterých je v romských komunitách velmi málo. Účastníci letní školy mají možnost pracovat na sobě v rámci leadershipových aktivit a cvičení s emocemi, které jim dodají odvahu a uvědomění, že ve svém životě mohou být opravdu úspěšní.

Cílem letní umělecké školy Romano drom je otevřít romskou kulturu všem, Romům i Ne-Romům, kteří u nás budou mít možnost poznat romský jazyk, historii, hudbu, tanec, písně, ale také vytvořit prostor, kde se mohou Romové a Ne-Romové setkat, diskutovat spolu a oslavit život. Romano drom je v českém překladu romská cesta a my se snažíme neromským účastníkům umožnit kráčet s Romy jejich cestou, která jim pomůže poznat jejich kulturu, zbavit se předsudků a zažitých stereotypů.

Cílem letní umělecké školy Romano drom je v neposlední řadě nezapomínat na Romy v osadách na východním Slovensku, kteří žijí ve veliké chudobě. Účastníci nacvičí koncertní repertoár a připraví workshopy (malování, taneční, hudební) pro děti a pojedou s tímto programem do osad. Tento cíl má dvě opodstatnění – účastníci z Čech a Moravy jsou již 3. – 4. generací potomků, kteří se z těchto osad odstěhovali za prací do Čech a na Moravu po 2. světové válce a také chceme Romům v osadách vzkázat, že o nich víme, uvědomujeme si v jaké chudobě žijí a nezapomněli jsme na ně.

 

Ida Kelarová