Desiderius Dužda

_DSC3084

Dežo

Kytarista, zpěvák a skladatel, představuje jednu z nejvýznamnějších romských osobností na poli kultury.

S hrou na kytaru začal již ve svých čtyřech let. Největším učitelem a inspirací mu byl vždy jeho otec Vojtěch Bela Dužda, jeden z nejznámějších bračistů. V devadesátých letech se podílel na vzniku hudební skupiny Kale, která doprovázela zpěvačku Věru Bílou. Je držitelem Zlaté desky za 10 000 prodaných CD.

V roce 1997 začal úzce spolupracovat s Idou Kelarovou, s níž založil skupinu Romano rat (Romská krev) a mezinárodní pěvecký sbor Apsora (Slzičky). Jejich spolupráce trvá dodnes.

Dežo je úspěšný hudební skladatel s rozsáhlou tvorbou. Jeho písně zpívají lidé po celém světě. V hlasové tvorbě se zaměřuje na romské vícehlasy a vokálové harmonie. Svůj talent a umělecké zkušenosti předává dále: pořádá dílny hry na kytaru, v nichž se zaměřuje především na romské harmonické postupy, jimiž je romská hudba pověstná.

Spolu s Idou Kelarovou stojí v čele občanského sdružení Miret, jež má za cíl podporovat umělecky talentovanou romskou mládež.

Díky své otevřenosti a srdečnosti je Dežo znám nejen jako vynikající umělec, ale také jako oblíbený učitel, který prezentuje romskou kulturu na profesionální úrovni.