Ida Kelarova

Petr Kadlec - (276)

(rozená Bittová)

Je nepřehlédnutelnou osobností nejen naší, ale i současné evropské hudební scény.

Pochází z hudební rodiny. Studovala hru na violoncello a klavír na Janáčkově konzervatoři v Brně. Za svého největšího učitele považuje svého otce Kolomana Bitta, vynikajícího muzikanta, který hudbou žil. Hudbě zasvětil i výchovu dvou ze svých tří dcer – Idy a její neméně slavné sestry Ivy Bittové.

Část života strávila ve Velké Británii, Dánsku a Norsku. V roce 1995 se však vrátila do České republiky, aby zde pokračovala v práci, již započala ve Velké Británii.

Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve své práci vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala při svém pracovním působení v západní Evropě, zároveň se však inspiruje svými východními a romskými kořeny.

Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila.

Své úsilí soustřeďuje také na pomoc talentovaným romským dětem a mládeži.

Schopnost Idy Kelarové otevřít své srdce a vložit všechny emoce do hlasu je již věhlasná. Emoce, jež svým zpěvem v lidech vzbuzuje, oslovují všechny, i ty, kdo romským textům nerozumějí, jelikož odkazují na pocity, které jsou vlastní každému z nás.